İptal ve iade

İade şartları nelerdir?

İade Şartlarına uyan tüm ürünleri kargoyu teslim alma tarihinizden itibaren 21 gün içinde iade edebilir veya değişimini isteyebilirsiniz.

Ürünün, ürün sayfasında verilen bilgilerden farklı olması, hasarlı veya eksik olması durumunda herhangi bir kargo ücreti ödemeden iade edebilir veya değişimini isteyebilirsiniz. 
 

Üründe herhangi bir kusur, bilgi eksikliği, arıza, parça eksikliği, hasar olmaması durumunda yapılan iade ve değişimlerde,iade kargo ücreti müşterilerimize aittir. 

Size gelen faturanın alt kısmında bulunan iade formunu eksiksiz doldurup ürünle birlikte iade etmeniz gerekir. İade formu doldurulmayan veya faturası olmayan gönderiler kabul edilmemektedir. 

Şirket adına fatura kesilen siparişler için iade işlemi yapılırken mutlaka iade faturası kesilmesi gerekmektedir. İade faturası kesilmeyen gönderiler teslim alınmamaktadır. 

Hasarlı veya eksik parçası olan mobilya ve avize vb ürünlerde eksik parçaların gönderimi yapılabilmektedir. 

Ürününüz bize veya tedarikçimize ulaştığında kontrol edilecek ve iade koşullarına uygun olması durumunda ücret iadesi veya değişim işleminiz yapılacaktır. 

İade ve değişim işlemleri için mutlaka bize bilgi vermeniz gerekmektedir. İade ve değişim talebi açılmamış siparişler kabul edilmemektedir.

Ambalajında hasar olan kargolar, teslim alınmadan kargo görevlisinin yanında tutanak tutularak iade edilmelidir. 

İade veya değişim talebinizi İade ve Değişim Taleplerim sayfasından iletebilirsiniz. İade şartlarına uymayan gönderiler kabul edilmeyecek ve geri gönderilecektir. 

 

İade kabul edilemeyen ürünler nelerdir?

Mobilya gibi kurulum gerektiren ürünlerde, ürünlerin kurulumu yapılmadan önce herhangi bir hasar veya yanlışlık olup olmadığına dair kontrol edilmesi gerekir. Kurulum yapılan mobilya ürünleri için iade veya değişim yapılamamaktadır. Kurulum sonrası üründe hasar veya eksik parça tespiti durumunda bize ulaşıldığında eksik veya hatalı parçalar için hemen gönderim sağlanır. Eksik veya hasarlı parça tarafımızdan ücretsiz temin edilir.

Orjinal kutusu zarar görmüş ürünlerde ( kutu üzerin kargo etiketi yapıştırılmış, koli bandı yapıştırılmış vb) iade veya değişim yapılamamaktadır. Mutlaka geri yollarken orijinal paket üzerine kargo etiketi, koli bandı gibi şeyler yapıştırmamaya dikkat ediniz. Ürünlerin tekrar satılabilir olması gerekmektedir. Aksi durumlarda ürün iadesi kabul edilmeyecektir.

Kişiye özel üretilen ürünlerde, kişisel bakım ürünlerinde, ev tekstili ürünlerinde ürün kullanıldıktan sonra iade veya değişim işlemi yapılamamaktadır. Tek kullanımlık ürünler ambalajı açılmadan iade edilebilir.

Mutfak eşyalarında, hijyen gerektiren ürünlerde iade işlemi ancak ürün kullanılmadı ise gerçekleştirilebilir. Örneğin bir tencere içinde yemek yapılıp yıkandıktan sonra geri iade edilemez.

Niteliği itibariyle iade edilemeyecek ürünler, tek kullanımlık ürünler, kopyalanabilir yazılım ve programlar, hızlı bozulan veya son kullanma tarihi geçen ürünler için cayma hakkı kullanılamaz.
 

İade işlemim kabul edildi, param ne zaman iade edilir?

İade işleminiz kabul edildi ise, aynı gün ya da bir sonraki gün size para iade işlemi yapılmaktadır. Şayet kapıda ödeme ile ödeme yapılmış ise bu ödeme teknik olarak bize değil kargo şirketine yapılmış olmaktadır. Bu durumda kargo şirketinde ücret alınıp tarafınıza EFT ile para iadesi yapılır.

İade ettiğim ürün onaylandı mı?

Şayet ürün tarafımıza ulaşmış ve onaylanmış ise siparişlerim durumunda güncelleme olmaktadır. Talebiniz doğrultusunda para iade yapılmış olur. Eğer tarafımıza ulaşmış olmasına rağmen 3 gün içinde herhangi bir bilgi tarafınıza gelmemiş ise bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz.

Ürünleri kaç gün içinde iade edebilirim?

Ürünü kargodan teslim aldıktan sonra 21 gün içinde, gerekli iade şartlarına uygun ise iade edebilirsiniz. İade edebilmek için iade talebinde bulunmanız ve fatura altında yer alan iade nedeni kısmını doldurmanız gerekmektedir.

İade işlemini nasıl gerçekleştirebilirim?

İade şartlarını kapsayan bir durumunuz mevcut ise, siparişleri bölümünden iade kısmına tıklayabilir ve iade talebi oluşturabilirsiniz. Size gelecek cevaptan sonra anlaşmalı kargo ( yurtiçi ) ile ürününüzü tarafımıza kargolayabilirsiniz. Kargo takip numarasını tarafımıza ulaştırmanız gerekmektedir.

Paketlenmiş bir ürünü nasıl iptal edebilirim?

Paketlenmiş bir ürün artık kargoya hazır hale gelmiş demektir. Bu noktada sistem karışıklığı olmaması adına kargo takip numarasının çıkmasını beklemeniz gerekmektedir. Kargo takip numarası size ulaşınca bu takip numarası ile çıkan siparişimi iptal ettirmek istiyorum diye bilgi verirseniz bize kargo size ulaşmadan geri çektirerek iptal işlemini başlatmış oluruz.

Siparişimi nasıl iptal edebilirim?

Henüz kargolanmamış siparişinizi, siparişlerim kısmından iptal butonunu kullanarak iptal edebilirsiniz. Gerekli görüldüğü takdirde iptal sebebi için ekip arkadaşlarımız tarafından aranabilirsiniz. İptal işlemi gerçekleştiği gün ya da bir ertesi gün para hesabınıza geri yatırılır.

Para iade edildi bilgisi geldi ama hesap hareketlerimde göremedim, ne yapmalıyım?

Paranı iade edildiğinde size bir bilgi gelecektir. Bu bilgi paranın size iade edildiğinin garantisi olmaktadır. Bazen online sistemlerde sıkıntılar olabilmektedir. Ama normal şartlarda online hesabınıza girerek bunun kontrol edebilir yada bir sonraki ekstrenizde görebilirisiniz.